T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI GÜZEL SANATLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Erden Bilgen

Müzik eğitimine Cilavuz Köy Enstitüsü Müzik Öğretmeni olan Babası Selim Bilgen ve Ankara Devlet Opera Orkestrası Sanatçısı Cemal Cimcoz ile başlayan Erden Bilgen, 1964 yılından itibaren beş yıl İzmir Devlet Konservatuvarı’nda Hermann Neuling ve Hans Nicolai ile trompet, Andre Sommer ile müzik teorisi, 1969/71 yılları arasında da Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Jean Claude Bayeaux ile trompet, Erçivan Saydam ile armoni ve kompozisyon çalışarak mezun oldu.

                                                                           
1971/78 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda trompetçi olarak çalıştı. Bu dönemde CSO’nun Trompet Sanatçıları olan Mehmet Erten ve Mehmet Nişancı’nın yanında kendisine sanat yaşamı boyunca büyük destek sağlayan orkestra deneyimlerini kazandı. TV ve Radyo programlarında CSO ile Batı, Türk Halk ve Çağdaş, Erol Pekcan, Istanbul Gelişim, Cinuçen Tanrıkorur ve Erol Sayan ile birlikte ise Klasik Türk, Pop, Caz ve Yöresel Halk Müziklerini kayıt altına aldı.


1978 yılında Rheinische Musikhochschule Düsseldorf’ta Prof.R.Lodenkemper ile trompet üzerine master çalışması yaptı. Ayni okulda Prof.W.Trommer'in orkestra şefliği derslerine katıldı.

1979/89 yılları arasında Almanya’da Essen Filarmoni, Duisburg Filarmoni, Freiburg Senfoni, Berlin Radyo Senfoni Orkestrası, Monako Filarmoni, Baden Baden, Frankfurt, Köln ve Freiburg Barok Orkestraları,   Berlin Oda Orkestrası ile konserler verdi, bu orkestraların turnelerine solist olarak katıldı. Almanya’da çeşitli müzik okullarında ders verdi. Alman çağdaş müzik grubu "Avance" ile birlikte yeni yapılmış bestelerin ilk seslendirilişini gerçekleştirdi. Baden Baden’da yapılan çalgı seminerlerinde,  "üfleme tekniği"  ve  "eserlerin yorumu” üzerine yapılan çalışmalarda  tüm bakır enstrumanlara başkanlık etti.


1985 yılında Freiburg Caz Okulu’nun kurucu üyesi olarak görev aldı ve ayni okulda trompet dersi verdi.
1991 yılında sanatçıya Kültür Bakanlığı tarafından Solist Sanatçı (Devlet Solisti) ünvanı verilmiştir. Bu ünvan günümüze dek madeni üflemelerde sadece Erden Bilgen’e verilmiştir.


Erden Bilgen Bilkent Üniversitesi Müzik Fakültesi, H.Ü. Ankara Devlet Konservatuvarı, Istanbul Üniversitesi ve Istanbul Teknik Üniversiteleri,  Mimar Sinan, Dokuz Eylül, Anadolu, Başkent, Mersin, Çukurova ve Uludağ Üniversiteleri Devlet Konservatuvarları’ nda oda müziği, trompet dersi ve seminerler vermiştir. Bu okullarda birlikte çalıştığı öğrenciler Avrupa ve Amerika’da birinci, ikinci ve üçüncülük dereceleri almışlar, yurt çapında da devlet senfoni orkestralarımızda halen görev yapmaktadırlar.


Sanatçı, Almanya, Avusturya, İsviçre, İtalya, İngiltere, İspanya, Portekiz, Belçika, Fransa, Monako, İsveç, Danimarka, Lichtenstein, Yunanistan, Çek Cumhuriyeti, Romanya, Litvanya, Macaristan, Fas, Tunus, Katar, Umman, Mısır, Tayland, Amerika, Kanada, Meksika, Avustralya, Yeni Zelanda ve Hawaii’de birçok festival ve konsere solist, besteci ve orkestra şefi olarak katılmıştır. Ayrıca Türk Makamları’ndan oluşan kendi besteleri ile yurt dışında solist, besteci  ve orkestra şefi olarak festivallerde yer almış, Türk ve yabancı bestecilerin kendisine ithaf edilen eserlerinin ilk çalınışlarını orkestralar eşliğinde gerçekleştirmiş, CD kayıtlarını yapmıştır.


”Dialog” isimli, Hicaz ve Nikriz makamında yapmış olduğu kendi bestesini, Berlin Radyo Senfoni Orkestrası eşliğinde Almanya’da solist olarak seslendirmiştir. Bu eserin konser kaydı, “Erden Bilgen Plays Music for Trumpet” CD'sinde yer almaktadır. Sanatçı, N.Başeğmezler’in Sinfonietta isimli trompet ve orkestra için bestesinin ilk seslendirilişini CSO ve Şef Gürer Aykal ile birlikte yapmıştır. Yeni Zelandalı besteci Gary Daverna’nın Erden Bilgen ve Çanakkale Şehitlerine ithaf ettiği Gelibolu Rapsodisi “Gallipoli” adlı eserin Moravian Filarmoni Orkestrası eşliğindeki yapılan CD kaydında sanatçı yine solist olarak yer almıştır.


Erden Bilgen’in Nikriz ve Hicaz makamı üzerine bestelediği “ Geleneksel Süit “ adlı makamsal orkestra eseri geçtiğimiz yıl Viyana Tonkünstler Orkestrası ve Şefleri K.Jarvi tarafından Viyana Filarmoni’nin tarihi “ Musikverein GrosserSaal “  konser salonunda seslendirilmiştir.  Sanatçı, Trompet ve Piyano için “ Saba “ makamında bestelediği Huzur isimli eserinin ilk seslendirilişini 06 Temmuz 2010 tarihinde Avustralya’nın Sydney kentinde kendisi yapmıştır. “ Closing Fanfare “ isimli makamsal bestesinin ilk çalınışı ise sanatçının orkesta şefliğinde, 50 trompet ve vurmalı çalgılar ile Amerika’da yapılmıştır.  Erden Bilgen’in Anadolu’dan Balkanlara Müzikal Bir Yolculuk isimli son bestesi 10 Mayıs 2013 tarihinde Erden Bilgen’le birlikte Amerikalı saksafoncu Daniel Schnyder ve Antalya Devlet Senfoni Orkestrası tarafından, şef Naci Özgüç yönetiminde ilk kez seslendirilmiştir.