T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI GÜZEL SANATLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Gülşen Tatu

İzmir’de doğan Prof. Gülşen Tatu, 1971’de İzmir Devlet Konservatuvarı’nı bitirdi ve bir yıl aynı kurumda asistanlık yaptı. 1972’de Almanya’ya DAAD bursunu kazanarak gitti. Essen ve Freiburg Müzik Yüksek Okullarında Prof. Rütters ve dünyaca ünlü Prof. Nicoletin asistanlığını yapıp aynı zamanda Güney Batı Almanya Radyo Senfoni Orkestrası’nda solo Flütist olarak görev yaptı.

Eğitimci olarak göstermiş olduğu başarılı çalışmalar nedeni ile Karlsruhe ve Stuttgart Müzik Yüksek Okullarından teklif alan sanatçı bir süre her üç müzik akademisinde eğitimci olarak çalıştı. Bu çalışmaları 1986 senesindeki Trossingen Müzik Yüksek Okulu’na Profesör olarak atanmasına kadar sürdü. Aynı sene İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’na solist sanatçı olarak atanan sanatçı, şimdi bu görevini İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Solist Sanatçısı olarak sürdürmektedir.

Bu arada pek çok Avrupa ülkesiyle, Uzak Doğu’da başarılı konserler, kayıtlar, ve de Flüt Kursları vermekte olan sanatçının bir çok Uluslararası Flüt Yarışmasında almış olduğu ödüller bulunmaktadır;

1977 Uluslararası PRAG Baharı-Flüt Yarışması 2.’lik 1978 Freiburg Musikhocschule Wettbewerd 2.’lik 1978 Stuttgart Radyo-Televizyon Müzik Yarışması 2.’lik 1978 Uluslararası Paris Flüt Yarışması 2.’lik 1978 Uluslararası Doğu Almanya Flüt Yarışması 1.’lik 1985 Uluslararası KOBE/Japonya Flüt Yarışması 1.’lik

Sanatçının bu yarışmada kazandığı 1.’lik ödülü 1985’den 1997’ye kadar verilen tek 1.’lik ödülü olarak kalmıştır. Gülşen Tatu 1997’de dördüncü kez bu yarışmada juri üyesi olarak katılıp, çeşitli konserler ve de kurslar vermiştir.

Sanatçının 1998’de dünyaca ünlü opera sanatçısı ve de Prag Devlet Operası Müzik Direktörü Eva Randova tarafından davet edilmesi nedeni ile orkestra ile seslendirdiği “Carmen Fantezi” büyük yankılar uyandırmıştır.

İstanbul Festivali’ndeki Kremlin Oda Orkestrası ile çalışan Gülşen Tatu, yine aynı orkestra ile 1999 senesinde deprem yararına Moskova’da ünlü Çaykovski Konservatuvar Konser Salonu’nda Mozart’ın Flüt Konçertosu’nu şef Misha Rachlewsky yönetiminde seslendirmiştir. Sanatçı Mozart’ın Flüt Konçertolarını ayrıca Salzburg Mozart Solistleri ve de Macar Devlet Orkestrası/ Şef Prof. Hikmet Şimşek yönetiminde CD olarak kaydetmiştir.

Sanatçı beş yıldır yapmış olduğu çeşitli kurslarla Türkiye’deki genç flüt sanatçılarına destek olmaya devam etmekte, başarılı olanlarını yurtdışında eğitmektedir. Californiya/Sacramento Üniversitesi tarafından davet edilen sanatçı Cardiff/İngiltere, ve de Norveç/ Trömsö Müzik Akademilerinde misafir Prof. olarak ders vermektedir.