T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI GÜZEL SANATLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Safinaz Olcay

Ankara Devlet Konservatuvarı viyola bölümünde M. HINGI, Betül BAŞEĞMEZ ile çalıştı ve Prof. Koral ÇALGAN’ın öğrencisi olarak yüksek bölümünden pekiyi dereceyle mezun oldu.

İtalya’da Roma Santa Cecillia Konservatuvarı’nda Bruno GIURANNAve Dino ASCIONA ile perfeksiyon çalışmaları yaptı. 16 yıl boyunca Roma, Teatro dell Operası’nda dünyaca tanınmış solistler, orkestra şefleri ve balerinlerle birlikte temsiller yaptı. Z. MEHTA, Pavarotti, Domingo, Carreras, Nuriyev, Gavazzeni, N. Rota, Rostropowich, D. Oren, Gavurof, Kurt Kabaivanska, Terabus, C. Gazdia gibi sanatçılarla çalıştı.

Roma Teatro dell ‘Opera ve Maggin Musicale Orkestraları ile 1990 yılında Caracalla Açık Hava Tiyatrosu’ nda birçok ülkede yayınlanan Mehta, Pavarotti, Domingo, Carreras konserinde yer aldı. Nuovo Sestetto İtaliano Oda Müziği Grubu ile İtalya, Türkiye ve Almanya’da konserler verdi ve Vatikan radyosunda seri canlı yayın programları yaptı. Foyer Des Artistes ve Roma Straussiana Orkestraları’nda viyola grup şefliği yaptı ve bu orkestralarla değişik viyola konçertolarını solist olarak icra etti. Yurtiçi ve dışı konserlerine devam etmekte olan sanatçı, Ekim 95’de Avrupa Sanat Odası Türkiye Temsilciliği’ne atanmış, 1996’da Roma’da Aula Magna Salonunda Foyer Des Artistes kurumu tarafından icra ettiği eserlerdeki başarısından dolayı diploma ve altın madalya ile ödüllendirilmiştir.

Halen H. Ü. Ankara Devlet Konservatuvarı Oda Müziği eğitim görevlisi ve Ç.D.S.O. viyola solist sanatçısı görevini sürdürmektedir.