T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI GÜZEL SANATLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Edip Hakkı Köseoğlu

Edip Hakkı Köseoğlu (1904-1990)

İstanbul’da, 1904 yılında doğan ressam, ilk ve orta öğrenimini Kadıköy Lisesi'nde tamamladıktan sonra Sanayi-i Nefise Mektebi-i Âlisi’ne (Güzel Sanatlar Akademisi) girmiş ve 1927 yılında İbrahim Çallı atölyesinden mezun olmuştur. Aynı yıl Avrupa’ya öğrenci gönderilmesi için açılan sınavı kazanarak Paris'e gitmiş ve sanat yaşamına André Lhote Atölyesi’ne devam etmiştir. 1932 yılında yurda dönen Köseoğlu, Güzel Sanatlar Akademisi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. Müstakil Ressamlar Cemiyeti üyesi olan sanatçı 1940 yılında Halkevleri Genel Merkezi tarafından Anadolu çalışmalarına gönderilmiş ve gerçekleştirdiği yurt gezilerinden başarılı eserlerle dönmüştür.

1976’da İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nin girişimi ile adına kapsamlı bir sergi açılmış, 1978’de Chicago’da açılan bir grup sergisinde de Köseoğlu’nun yapıtlarına yer verilmiştir.

1990 yılında İstanbul’da yaşamını yitiren ressam Edip Hakkı Köseoğlu, doğduğu kentin yaşamını, çevre özelliklerini konu aldığı resimleri ile tanınmaktadır.

Gerçek anlamda bir empresyonist olan sanatçı birçok karma sergiye katılmış ve beğeni kazanmıştır. Bazı özel koleksiyonlarda ve Resim Heykel Müzelerinde eserleri bulunmaktadır.