T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI GÜZEL SANATLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Hale Asaf

Hale Asaf (1905-1938)

 

Hale Asaf 1905 yılında İstanbul Kadıköy’de Baklatarlası civarında yer alan Dr. Rasim Paşa Konağı’nda dünyaya gelmiştir. Meşrutiyet dönemi ilk kadın ressamlarından Mihri Müşfik Hanım’ın yeğenidir.

 

Resim eğitimine Almanya’da başlamış ve Namık İsmail’in de orada bulunduğu yıllarda Berlin Akademisi’nde öğrenim görmüştür. İstanbul’a geldiğinde, Ressam Adil Bey’in müdürlük yaptığı İnas Sanayi-i Nefise Mekteb-i Âlisi’nde, Feyhaman Duran Atölyesi’nde çalışmalarını sürdürmüştür.

 

Hale Asaf’ın resimlerinde, mekan olgusu, renk lekelerinin dengeli dağılımı, ritmik bir yapılanmada başarılı kompozisyonlara ulaşmaktadır. Renkte, lekede, biçimde ve kuruluştaki araştırıcı uygulamalarına karşın, Hale Asaf’ın sanatının en çarpıcı özelliği; doğal, kendiliğinden ve lirik bir anlatım yüklenmesidir.

 

Hale Asaf’ın gerilimli yaşamına katılan hastalığı, bir ameliyat geçirmesine neden olmuştur. Aradan geçen yıllardan sonra rahatsızlığının yeniden belirtiler vermesi, umutsuzluğa dönüşmüş ve Hale Asaf, 1938 yılında yaşamına son vermiştir.