T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI GÜZEL SANATLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Tuncay Yılmaz

Uluslararası başarılarıyla tanınan keman solistimiz Tuncay Yılmaz İzmir’de doğdu. Ailesinin ilk müzisyeni olan Yılmaz, önce İzmir ve daha sonra Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Candan Nicolai ve Engin Eralp tarafından yetiştirildi. Solist olarak ilk konserini henüz öğrenci iken Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde Hindemith’in Keman Konçertosu’nun Türkiye’deki ilk yorumunu gerçekleştirerek verdi. Eğitimini kazanmış olduğu Alman Devlet Bursu (DAAD) ile Almanya’da sürdüren virtüözümüz Yılmaz, Freiburg’da Wolfgang Marschner ve Saarland’da Joshua Epstein’ın solistlik sınıflarına kabul edildi ve  bu ülkede en yüksek derece sayılan “Ustalık” ve “Solist” ünvanı taşıyan diplomaları aldı.

 

Avrupa’daki öğrenim yıllarında Almanya Louis Spohr Keman yarışması’nda “En iyi Schumann Yorumcusu” ödülünü, Dünya Mozart Yılı’nda Mozart’ın 5. Keman Konçertosu yorumundan dolayı “Mozart Özel ödülü”nü kazandı. İsviçre Tibor Varga Yarışması ve Berlin Mendelssohn  Yarışması’nda  finalist oldu.

 

Yılmaz ; Fazıl Say, Gustav Rivinius, Alexander Rudin gibi ünlü müzisyenlerle çaldı; ve daimi piyanisti Robert Markham eşliğinde Ankara,Berlin,İstanbul,Monte Carlo(Salle Garnier),Frankfurt,Londra,Köln,Abu Dahbi,Boston,Chicago ve New York(Carnegie Hall) gibi dünya kentleri ve sanat merkezlerinde sayısız resitaller verdi. Aralarında Stuttgart Oda Orkestrası, Moskova Musica Viva Oda Orkestrası, Saarland Radyo Senfoni, BBC Concert Orchestra,West Virginia Symphony, İstanbul ve İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın da bulunduğu birçok önemli orkestra eşliğinde çaldı.

 

Repertuvarında Bartok, Brahms, Beethoven, Berg, Erkin, Mendelssohn, Bruch, Wieniawski ve Mozart gibi önemli konçertolar ve bir çok keman / piyano sonatları  bulunmakta olan sanatçının ilk uluslararası CD’si New York’ta kaydedildi (Elgar,Franck) ve 2001 yılında piyasaya sunuldu. Ayrıca en son CD çalışması olan “Mozart 2006”ise bir süre önce piyasalara sunulmuştur (Rec by saatchi).

Radyo ve TV programları da gerçekleştiren Yılmaz hakkında Dünya Basınından Fransız - Nice Matin Gazetesi “Kemanın genç prensi”, ABD – Boston Globe “Sofistike bir solist kemancı” deyimini kullanarak söz etti...

 

Son olarak İspanya’da Sofya Filarmoni Orkestrası eşliğinde “2006 Uluslararası Toledo Müzik Festivali”ve Valencia’da vermiş olduğu konserler geniş çapta yankı uyandırdı ve bu ülkeye yeniden davet edildi. İstanbul'da Brahms'ın ikili konçertosunu Moskova-Çaykovski Yarışması dünya birincisi G. Rivinius ile beraber seslendirdi. Solist olarak 22. Ankara Müzik Festivali açılış konserlerinde Moskova Senfoni Orkestrası eşliğinde iki konçerto yorumladı. 2006 Mozart yılında Rudin tarafından Rusya'ya davet edildi ve bestecinin konçertosunu ilk Moskova konserinde çaldı.  Çalışmalarını ve başarılı kariyerini Türkiye ve Avrupa’da sürdüren ve 1996 yılından beri T.C. Kültür Bakanlığı Keman Solist Sanatçısı olan Tuncay YILMAZ, aynı zamanda İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nda “Virtüözite Sınıfı” öğretmenidir.