T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI GÜZEL SANATLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi

 

ANKARA DEVLET RESİM VE HEYKEL MÜZESİ

Hazırlayan

: Kültür ve Turizm Bakanlığı

Konusu

: Araştırma

Basım Yılı

:

ISBN

: 975 – 17 – 1052 – 9

Ebatlar

: 24 X 34 X 2,2 cm

Sayfa Sayısı

: 242

Açıklama  : Atatürk’ün direktifleri ile Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kültür ve sanat merkezi olarak yapılan tarihi Türkocağı binası; Halkevi olarak sanatın her dalında pek çok sanatçının yetişmesine neden olmuş, Başkent Ankara’da ilk resim sergisi, ilk konser, ilk opera ve ilk tiyatro bu tarihi yapıda sergilenmiştir.

 

1979 yılında binanın Resim Heykel Müzesine dönüştürüldüğü gümlerde bina içinde onarılmaya muhtaç sadece 4 tablo bulunuyordu.

 

Çeşitli kurumlardan ve arşivlerden mevcut resimler toplanarak bugün yaklaşık 3.000 eserden oluşan büyük ve değerli bir koleksiyon meydana getirildi. Bu koleksiyondaki eserler Müze’den başka yurtdışı sergilerinde ve yurdun çeşitli yörelerinde bulunan galerilerde sergilenmektedir.

 

Bu albüm hazırlanırken tarihi yapının yaşamından kesitlerle, içinde geçen tarihi olaylar anlatılmış ve Müze salonlarında devamlı sergilenen eserlere yer verilmiştir.

 

Tarihi müze binasını o günkü yokluklar içinde yapan Mimar Arif Hikmet Koyunoğlu’nu, Resim ve Heykel Müzesine dönüştürülmesinde büyük destek gördüğümüz eski Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’ü rahmet ve minnetle anıyor, yardımları ile bizlere güç veren tüm sanatçılara saygılar sunuyoruz.