T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI GÜZEL SANATLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Atatürk Albümü

 

ATATÜRK ALBÜMÜ

Hazırlayan

: Mehmet ÖZEL

Konusu

: Araştırma

Basım Yılı

: 2001

ISBN

: 975 – 17 – 1840 – 6

Ebatlar

: 30 X 29 X 2,5 cm

Sayfa Sayısı

: 276

Açıklama  :  

Türk Milleti'nin kurtarıcısı ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni,! kurucusu eşsiz kahraman ATATÜRK'ün aziz anısı için, bu anıt Albüm hazırlanırken çeşitli arşivler taranmış, büyük emek/erle 625 fotoğraf seçilmiş ve bir yıllık zaman dilimi içinde, gerekli düzenlemeler yapılırken özellikle şu noktalar üzerinde durulmuştur:

 

- Yıkılan büyük bir imparatorluktan yeni Türk Devleti'nin kuruluşuna kadar, Mustafa Kemal'in 3 kıta üzerinde verdiği savaşlar.

 

- Mustafa Kemal Paşa'nın, Birinci Dünya Savaşı'nın o karanlık günlerinde Çanakkale'de Türk Milleti'ne millf bir kahraman ve bir umut ışığı olarak doğması.

 

- Yok edilmek istenen Türk Milleti ve parçalanan Türk vatanını kurtarmak için, Mustafa Kemal Paşa'nın Anadolu'da Millf Mücadele'yi başlatması.

 

- Binbir yokluk ve yoksulluk içinde milleti tek bir ordu, tek bir kuvvet haline getirerek Kurtuluş Savaşlarını kazanması ve dünyada hürriyet meşalesini tutuşturması.

 

- Yıkılmış, yakılmış, harap olmuş, fakir düşmüş kutsal vatan toprakları üzerinde modern Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluşu.

 

- Düşman olarak savaştığı milletlerle kısa zamanda dostluk kurarak; Türk Milleti'ni dünyada herkesin saygı duyduğu bir millet haline getirmesi.

 

- Milletiyle el ele, omuz omuza vererek, çağdaşlık kapılarını açan inkılfıpların gerçekleştirilmesi.

 

Bu Albüm, Cumhuriyetimizin ve Devletimizin, Atatürk gibi bir büyük insanın önderliğinde darboğazıardan geçilerek, hangi zorluk ve yokluklarla kurulduğunun somut belgelerle anlatılması olayıdır.